Podstawowym atutem dobrej restauracji jest wyśmienita kuchnia. Nie mniej istotnym elementem, wpływającym na ocenę gości, jest również panujący w lokalu klimat. Przyjemnie bowiem spędzić czas w pięknych wnętrzach, delektując się smakowitym daniem.

Dekoracje dla restauracji dodają charakteru i sprawiają, że panuje w niej niepowtarzalny klimat. Warto więc zadbać o odpowiedni dobór detali, będących wisienką na torcie całej aranżacji lokalu.

Grek zorba czy hiszpańska corrida?

Odpowiednio zaaranżowane wnętrza restauracji w połączeniu z charakterystycznymi dla danego regionu daniami, mogą przenieść gości w najdalsze zakątki świata. Niezależnie od tego, czy chcesz uzyskać klimat gorącej Hiszpanii czy Grecji, a może zaproponujesz swoim gościom dania kuchni polskiej, powinieneś skupić się na dodatkach i dekoracjach, gdyż to one podkreślają styl restauracji.

I tak przykładowo; lokal serwujący kuchnię grecką, powinien być jasny, wyposażony w stylowe drewniane stoły i wyplatane krzesła. Dekoracje dla restauracji natomiast, to np. marynistyczne dodatki, drewniany, rzeźbiony statek, mapy i pejzaże na ścianach, ceramiczne naczynia, pochodzące z Grecji.

Jak wybrać dodatki?

Przed zakupem dodatków, warto sporządzić mapę skojarzeń. Napisz na kartce, jaki klimat i styl chcesz uzyskać w swojej restauracji. Jeśli masz zamiar serwować dania, pochodzące z konkretnego kraju, zapisz wszystko, co ci się z nim kojarzy. Taka burza mózgów często przynosi niesamowite efekty. 

Dekoracje dla restauracji—jak oddać klimat i nie przesadzić?

Pomimo, iż dekoracje tworzą nastrój i dodają charakteru, to w dalszym ciągu są tylko dodatkami. Jeżeli masz zamiar udekorować ściany swojej restauracji mnóstwem obrazków, zainwestować w pstrokate tekstylia, a wszędzie gdzie się da poustawiać ceramiczne lub drewniane figurki—natychmiast zaniechaj tego pomysłu! W ferworze aranżacji wnętrza łatwo popaść w przesadę. Jak tego uniknąć?

Pamiętaj, że warto poświęcić trochę czasu na poszukiwania odpowiednich dodatków. Kilka wartościowych dekoracji zrobi o wiele większe wrażenie niż natłok detali. Dekoracji szukaj także poprzez portale internetowe, często znaleźć tam można oryginalne dodatki, pochodzące z danego kraju, czy wpisujące się w konwencję stylu.

Takie dekoracje z drugiej ręki mają duszę i niesamowity urok. Poza tym najczęściej możesz mieć pewność, że goście nie zobaczą drugiej takiej rzeczy w innym lokalu. Tworzysz tym samym niepowtarzalne miejsce, do którego pragnie się wracać.

Dekoracje dla restauracji to bardzo ważny element wystroju. Warto jednak trzymać się zasady, według której liczy się jakość, a nie ilość. Łatwo bowiem popaść w przesadę i przytłoczyć wnętrze zbyt licznymi dodatkami. Niech podkreślają styl, w jakim utrzymane są wnętrza sal jadalnych, ale nigdy nie powinny ich zdominować. Harmonia pomiędzy tłem a wybranymi z rozmysłem dodatkami jest kluczem do sukcesu.